Crousing trasa 2 - Vodice - Vodice

Vodice – Šibenik – Primošten – Trogir – Split – Milna (Brač) – Hvar – Šolta – Rogoznica – Vodice


Z Vodic droga prowadzi nas do Sibenika, do twierdzy św Mikołaja zlokalizowanej przy samymn wjeździe do miasta, w którym wznoszą się jeszcze trzy inne twierdze: St. Mihovil (St. Ann), St. Ivan i twierdza Subicevac. Miasto jest bogate w kulturę, historyczne kościoły, zabytki i galerie. Najbardziej znaną i najważniejszą budowlą jest katedra św Jakova, będąca pod ochroną UNESCO.

Primosten zachwyca swoimi wąskimi, krętymi drogami w starej części miasta, pięknymi plażami oraz okolicznymi winnicami. Trogir to muzeum samo sobie ze swoimi licznymi pomnikami I śladami ludzkiej działalności kulturalnej, prowadzonej tu od wieków, począwszy od katedry skończywszy na stoczni zbudowanej w starym rzymskim stylu z nowocześnie zaaranżowanymi wnętrzami. Split jest wyjątkowym miastem w tej części Dalmacji, szczególnie jego najstarsza część, znajdująca się pod ochroną UNESCO. Miasto pełne śródziemnomorskiego temperamentu, którego sercem jest Pałac Dioklecjana, jeden z najsłynniejszych zabytków architektury rzymskiej na wschodnim Adriatyku.

Brac jest największą wyspą w Dalmacji, słynącą przede wszystkim ze specjalnego rodzaju białego kamienia, będącego obecnie pod ochroną. Z tego kamienia zbudowany został Biały Dom i wiele innych znanych budynków na świecie. Wyspa oferuje bogatą ofertę turystyczną i gastronomiczną, piękne lasy, zatoki i plaże. Vidova gora, najwyższe wzniesienie wyspy, jest również najwyższym punktem na Adriatyku. Zlokalizowane jest tu także lotnisko. Milna jest położonym w pięknej zatoce typowo śródziemnomorskim punktem turystycznym. W mieście Hvar, mającym długą tradycję w turystyce i życiu nocnym, odnaleźć można wiele śladów niezwykłej historii I kultury wyspy. Szczególnie warto wspomnieć o najstarszym w Europie teatrze amatorksim oraz wyjątkowej katedrze, klasztorze franciszkanów i twierdzy z pięknym widokiem na Wyspy Pakleni (Pakleni otoci).

Solta jest wyspą nietkniętej przyrody, pokrytą kwiatami i śródziemnomorską roślinnością, I pełna wielu spokojnych zatok. Rogoznica jest zarówno ważnym punktem turystycznym, jak i rybackim. W przeszłości to miejsce znane było w całej Europie. Według legendy, to w tej części Morza Śródziemnego Argonauci poszukiwali złota i tutaj przybywali najwięksi bohaterowie mitologii greckiej.