Wyspa Lastovo

Wyspa Lastovo jest częścią archipelagu o tej samej nazwie, który składa sie z 46 wysp i raf. Historia osadnictwa człowieka na wyspie sięga starożytnych Ilirów. Obecnie populacja wynosi około 800 osób i jest to dość stabilna liczba, nawet w sezonie wakacyjnym, w przeciwieństwie do niektórych innych wysp na Adriatyku.

Największą zaletą Lastovo jako destynacji turystycznej jest jego pierwotna natura, oryginalna architektura śródziemnomorskia oraz wszechobecna cisza i spokój. Ta atmosfera spokoju związana jest przede wszystkim dość odległe usytuowanie w południowej części Adriatyku, w stosunku do innych wysp. Niemniej jednak, Lastovo oferuje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, np. jazda na rowerze, spacery po zboczach wzgórz, nurkowanie i wycieczki na otaczające wyspy.

 

Interesujace miejsca na wyspie Lastovo:

Zaklopatica to zatoczka na północny wyspy Lastovo, 2 km na zachód od Lastova. Możesz cumować zarówno blisko brzegu, który jest najlepszym miejscem dla małych łodzi oraz w środku zatoki, gdzie głębokość siega 15 metrów. Do częściowo zamkniętej wysepka zatoki można wpłynać na głebokościach od 1m do 7m. Zaklopatica to idealne miejsce do zapoznania sie z niesamowita natura wyspy Lastovo.

Skrivena luka, co znaczy ˝ukryty port˝, to osada, której nazwa idealnie oddaje jej charakter, lokalizacje i okolice. Znajduje się w południowej części Lastova. Możliwe jest tu cumowanie na środku zatoczki, gdzie głębokość siega 15m, a ze względu na naturalne ukształtowanie terenu, zatoka jest doskonale chroniona przed wiatrami.