Dubrownik - Dubrownik trasa 1

Dzień 1: Dubrovnik - Šipan

Šipan jest największą wyspą archipelagu Elafiti. Na swojej skromnej powierzchni 15km2, znajduje się 42 willi i 34 kościoły, dziś w znacznym stopniu opuszczone, choć niektóre są ostatnio przywracanie do życia. Pierwotna przyroda i bogata śródziemnomorska roślinność sa od najdawniejszych czasów najważniejszym wyróżnikiem tego miejsca. Uprzednio wyspa była domem dla ponad 7000 ludzi; dziś na Šipanie istnieja tylko dwie wioski - Šipanska Luka i Suđurađ z całkowita liczba ludności około 450 osób, w większości starszych mieszkańców. Przyczyną spadku populacji Sipan był kryzys 20. wieku. Obecnie na wyspie trwa wiele inwestycji, które mogą być początkiem ożywienia.

Mimo to Šipan to wciąż piękne miejsce pełne bogatego morskiego i lądowego życia, co czyni wyspe świetnym miejscem na wycieczke.

Dzień 2: Šipan - Polače (Mljet)

Polače jest zatoką w północnej części wyspy Mljet, naturalnie zabezpieczoną przed wiatrami. Daje ona możliwość cumowania na głębokości od 2 do 5m.

Ze względu na liczne mielizny zaleca się szczególną uwagę podczas wpływania do zatoki.

Dzień 3: Polače - Korčula (Korčula)

Korčula jest klejnotem archipelagu Adriatyku.Wyspa urozmaicona jest serią wysp i zatoczek, wśród których odznacza się niezwykle bujną roślinnością. Możesz korzystać z kąpieli na wielu tutejszych plażach, a także nurkować w podwodnym, zapierającym dech w piersiach świecie flory i fauny.

Miasto Korčula jest historycznym i turystycznym centrum tej wyspy. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w basenie Morza Śródziemnego. Moreška, tańczona w obrębie Korčuli, jest jednym z trzech tańców rycerskich, których możesz być świadkami tylko na tej pięknej wyspie.

Korčula jest również uznawana za miejsce narodzin największego podróżnika na świecie, Marco Polo, którego dom urodzenia znajduje się w samym centrum starego miasta.

ACI Marina Korčula zlokalizowana jest w małej zatoczce na wschód od miasta. Od północy jest ona chroniona falochronem.

Dzień 4: Korčula - Šćedro

Šćedro to mała wyspa między Hvarem a Korčulą. Znajdują się tu dwie niewielkie osady, Mostir i Nastane, obecnie w dużej mierze opuszczone. Wyspa ma wyjątkowo ciekawą linię brzegową z wieloma zatokami i wlotami.

Dzień 5: Šćedro - Vis (Vis)

Wyspa Vis to miejsce dla tych, którzy pragną doświadczyć unikalnej, dziś w dużej mierze trudnej do odnalezienia, prawdziwej, śródziemnomorskiej atmosfery i stylu życia. Unikalne dziedzictwo kulturowe i historyczne, krystalicznie czyste morze, piękne, zaciszne plaże i wiele małych zatoczek i wysepek zrobi na Tobie ogromne wrażenie.

Historia Visa związana jest z rybołówstwem, uprawa winorośli i produkcją wina. Najbardziej znanym, rodzimym białym winem jest słynny Vugava Vis, które można skosztować w wielu tutejszych restauracjach i winiarniach.

Miasto Vis położone jest w północnej części wyspy, wzdłuż pięknej zatoki St. Juraj, która za sprawą wyspu Host tworzy formę podobną do prawie zamkniętego pierścienia. Wiele luksusowych restauracji i tradycyjnych tawern, zlokalizowanych w samym centrum miasta, przyciągnie Was domowymi specjałami i miłą atmosferą. Port Vis jest słabo chroniony przed silniejszymi wiatrami.

Dzień 6: Vis - Komiža (Vis)

Port i miasto Komiža znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy Vis, w północno-wschodniej części przestronnej zatoki Komiža. Port jest chroniony przed wschodnimi i północno-wschodnimi wiatrami, narażony jest jednak na działanie wiatrów z zachodu i południowego zachodu. Komiža uważana jest za kolebkę rybołówstwa na Adriatyku, co potwierdzają zbiory zlokalizowanego tu Muzeum Rybackiego, unikalnego w całej Chorwacji, znajdujego się w starej weneckiej wieży na miejskiej rivie. Odwieczna tradycja budowania drewnianych statków zrodziła falkušę, endemiczny dla Komižy statek rybacki, unikalny ze względu na jej budowy i rodzaj stosowanych żagli.

Dzień 7: Komiža - Biševo - Stari Grad (Hvar)

Niedaleko od wyspy Vis, z morza wyłania się mały raj - wyspa Biševo. Znana jest ona z pięknych, piaszczystych plaż, pełnego kolorów morskiego świata i niezwykłych zjawisk przyrodniczych. Linia brzegowa Biševa usiana jest wieloma jaskiniami, z których najbardziej znaną jest Niebieska Jaskinia w zatoce Balun. W słoneczne dni, w samo południe, słońce przenika przez wloty podwodnej jaskini i odbijając się od białego dna, oświetla jaskinię zdumiewającymi odcieniami błękitu, zieleni i srebra.

Wpłynąć do Niebieskiej Jaskini można tylko małą łodzią i wyłącznie w trakcie bezwietrznej pogody.

Stari Grad jest najstarszym miastem w Chorwacji, rówieśnikiem Arystotelesa. Zlokalizowany jest na końcu zatoki o 4 nm głębokości, na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Hvar. Ze względu na swoje centralne położenie, od wieków jest on mekką marynarzy; dzisiaj zatoka Stari Grad jest obowiązkowym przystankiem dla żeglarzy płynących przez Adriatyk.

Miasto jest otoczone winnicami, sadami oliwnymi i sosnowymi lasami. Tutejsza ludność trudni się głównie produkcją wina, oliwy z oliwek, pszczelarstwem, wędkarstwem i przede wszystkim turystyką. Istnieje tu wiele różnorodnych opcji zakwaterowania; liczne tawerny i restauracje serwujące domowe specjały i tradycyjne wyborne wina; atrakcje kulturalne i liczne możliwości uprawiania różnorodnych sportów przyciągają wielu turystów. Morze wokół Starego

Gradu słynie z bogatej flory i fauny. Podwodne rybołóstwo można uprawiać wzdłuż południowego wybrzeża półwyspu Kabel. Stari Grad nie jest chroniony przed północnymi wiatrami. W zatoce Stari Grad istnieją dwie zatoczki, Zavala i Tiha, oferujące schronienie od wiatrów północnych; zatoczki Gračište, St. Ante i Maslinica oferują schronienie przed południowymi wiatrami.

Dzień 8: Stari Grad - Palmižana

Przy południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Hvar znajduje się grupa około 20 wysp i raf, znanych jako Wyspy Pakleni. Wyspy te stanowią najbardziej unikalny i wybitnie piękny obszar w okolicach Hvaru. Zalesione wyspy, leżące pośród krystalicznie czystego morza, niezliczone zaciszne plaże i piękne, odludne zatoczki tworzą popularny, słoneczny raj Hvaru.

Najlepszym schronieniem na wyspach Pakleni jest ACI marina Palmižana na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy St Klement, która jest chroniona przed wiatrami ze wszystkich kierunków. Jednakże w przypadku silnego wiatru z południa mogą pojawić się pewne fale.

Palmižana jest najstarszym i najbardziej znanym kurortem na wyspie Hvar. Otoczony jest przez sosnowe lasy i bogatą, egzotyczną roślinność.

Dzień 9: Palmižana - Proizd - Vela Luka (Korčula)

Vela Luka na wyspie Korčula nosi ślady zamieszkania tego terenu już w epoce kamienia, około 20 000 lat przed naszą erą. Do dnia dzisiejszego, na tej ziemi swój ślad pozostawili Ilirowie, Rzymianie i narody słowiańskie; Vela Luka najwięszku rozkwit przeżyła w VXIII wieku i ciągle się rozwija.

Miasteczko Vela Luka, znajdując się na końcu zatoki długiej na 9,2 km, oferuje doskonałe schronienie przed żywiołami. Wycieczki z miasta na wiele okolicznych wysp, w tym na znane Proizd i Ošjak, organizowane są kilka razy dziennie.

Dzień 10: Vela Luka - Zaklopatica (Lastovo)

Zaklopatica to zatoczka na północny wyspy Lastovo, 2 km na zachód od Lastova. Możesz cumować zarówno blisko brzegu, który jest najlepszym miejscem dla małych łodzi oraz w środku zatoki, gdzie głębokość siega 15 metrów.

Do częściowo zamkniętej wysepka zatoki można wpłynać na głebokościach od 1m do 7m. Zaklopatica to idealne miejsce do zapoznania sie z niesamowita natura wyspy Lastovo.

Dzień 11: Zaklopatica - Pomena (Mljet)

Pomena to mała portowa wieś, założona w samym sercu Parku Narodowego Mljet. Znajduje się bardzo blisko do Dubrownika, z którym połączona jest regularnie kursującą linią promową. Pomena jest wyjątkową destynacją turystyczną ze względu na swoje dziewicze środowisko naturalne i dziedzictwo historyczne, przy jednoczesnym zachowaniu zalet bliskości dużego centrum miasta, jakim jest Dubrownik.

W Pomenie znajdziesz wiele różnorodnych możliwości zakwaterowania i rekreacji, a Park Narodowy Mljet jest punktem, którego nie można pominąć podczas podróży przez Adriatyk.

Dzień 12: Pomena - Saplunara (Mljet)

Saplunara is a beautiful sandy cove situated on the southeastern coast of Mljet, offering private accommodations and serene sandy beaches around the cove. It is at some places very shallow, only allowing for berths up to 2m deep. It is well protected from all winds except southwestern ones.

Dzień 13: Saplunara - Lopud

Saplunara jest piękną, piaszczystą zatoczką, położoną na południowo-wschodnim wybrzeżu Mljetu. Znajdziesz tu wiele prywatnych pokoi i pełne spokoju, piaszczyste plaże. W niektórych miejscach zatoka jest bardzo płytka, pozwalając cumować na głębokości do 2 m.

Jest dobrze chronionya przed wiatrami z wyjątkiem tych południowo-zachodnich.

Dzień 14: Lopud - Dubrovnik

Dubrownik, niegdyś serce Republiki Dubrownika, który w pewnym okresie, rywalizował na równi z Wenecja, jest obecnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych i historycznych na Morzu Śródziemnym.

Najlepszym sposobem na poznanie bogactwa kulturowego i historycznego dziedzictwa Dubrownika jest niespieszny spacer jego ulicami. Przejście sie słynnym Stradun i murami miejskimi to świetny sposób na zobaczenie licznych pałaców, kościołów i innych miejsc, których pomniejsze znaczenie buduje niezwykłe piekno Dubrownika. Miasto jest ambasadorem Chorwacji w najdalszych zakątkach świata, a im więcej wiesz o Dubrowniku, mniej będziesz zaskoczony dowiedziawszy sie, że w szczycie sezonu turystycznego liczba jego mieszkańców wzrasta dziesięciokrotnie.